Engelli Otopark Yönetmeliği

Engelli Otopark Yönetmeliği

Engelli Otopark Yönetmeliği

Engelli Otopark Yönetmeliği gereğince eski düzenlemelerde olduğu gibi yeni düzenlemelerde de her alandan engelli vatandaşlarımız için belirli alanların oluşturulması ve kullanıma açılması zorunlu bir hüküm haline getirilmiştir. Her bina ve umumi bölge için imarında 30 park yerinden en az 1 tanesi engelli kişilerin kullanımı için oluşturulması gerekmektedir.

Bunun yanından engelli kişilerin bu alanlara ulaşması ve ulaşabilir şekilde tasarlanması için çok net ifadeler yer almaktadır. Örneğin bir bina yapıyorsanız otoparkınızda iniş ve çıkış için engelli asansörü bulundurmalısınız. Engelli asansörü kullanım dışı olduğu durumlarda ise engelli kişilerin oto parka yada park yerine ulaşımı için merdivenlerden inme çıkma işlemlerini gerçekleştirebilmesine olanak sağlamanız gerekmektedir. Merdiven inme çıkma cihazı bulundurmak engelli otopark yönetmeliği tarafından zorunlu hale getirilmiştir.

Engelli Otopark Ölçüleri

Engelli otopark ölçüleri belirli sınıflandırmalarla belirlenmiş bir standart içinden uygulanmaktadır. Eski ve değişmiş yönetmeliklerde sıklıkla hangi ölçülerde ve hangi planlarda olması gerektiği ile ilgili bilgiler her yeni yönetmelikte değişikliğe uğramaktadır. Aşağıdaki linkten .PDF olarak engelli otopark yönetmeliğini indirip güncel Engelli otopark ölçüleri bilgisine ulaşabilirsiniz.

Engelli Park Yeri Yönetmeliği

Engelli vatandaşlarımız için yeni yönetmelikte de umuma açık olan her alanda park yeri zorunluluğu getirilmiştir. Genel olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan Otopark Yönetmeliği içerisinden yer alan standartlar ve şartlar bizlere resmi gazete ile duyurulmaktadır.

Engelli Park Yeri Ölçüleri

Engelli park yeri ölçüleri yönetmelikte ;

o) Yol üstü araç park yeri için ayrılması gereken alanın ölçüleri en az 2,5×5,50 metredir. Engelli araçları için 1/30 oranında park yeri ayrılır.

9) Birim otopark alanlarının uzun kenarı en az 4,90 metre, kısa kenarı ise engelliler için en az 3,50 metre diğerleri için en az 2,40 metre genişliğinde olmak zorundadır.

Olarak beyan edilmiştir. Buna göre yapılan her park yerinde bu standartlar belirlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Web sitesi tasarımı ve kodlama alanında uzman web tasarımcı ve wordpress web tasarım uzmanı web tasarım ajansını takip edebilirsiniz.
Google SEO çalışmaları ile seo yaptırarak sizde google organik aramalarda ilk sıralarda yüksele bilirsiniz.
İstanbul ve ankara izmir bursa ve tüm şehirlerin nöbetçi eczanelerini öğrenmek için nöbetçi eczane arama motoru ile size en yakın nöbetçi eczane nerede bulun.
İstanbul namaz ve ezan vakitleri için namaz vakitleri .co adresinden diyanet namaz vakitleri öğrenebilirsiniz.
İstanbul petek temizleme hizmeti ile bir çok il ve ilçede petek temizleme uygulaması.
İstanbul halı yıkama halı yıkama hizmeti ile sizde halı yıkama fabrikalarından halılarını yıkatın.
En uygun ve kızlı kredi kredi ve döviz çevirisi. hangi en uygun kredi hangi bankada.
Bu ürünü sepete eklediniz:

Müşteri Temsilcisi

Arayın